Telefon Santral Sistemleri

Telefon santral sistemleri merkezi bir ofise bağlı birçok telefon arasındaki iletişimi ve sürekliliği sağlayan sistemlerdir. Eğer siz de ofisinize telefon santral sistemi kurdurmak istiyorsanız doğru yerdesiniz. İnternette multitek santral sistemleri, karel santral sistemleri, IP telefon santral sistemleri, telefon santral sistemi fiyatları gibi aramalar yapıyorsanız hemen bizi 0216 484 21 79 numaramızdan arayabilirsiniz.

Telefon santral sistemleri nedir ve neden gerekli?

Telefon santral sistemleri nedir sorusunu şu şekilde cevaplamamız mümkündür; telefon santral sistemleri merkezi bir ofise bağlı birçok telefon arasındaki iletişimin sürekliliğini sağlamak için gelen ve giden aramaları otomatik olarak yönlendiren telekomünikasyon sisteminin adıdır. Telefon santral sistemlerinin bu vasfı işler bir şirket için büyük önem taşımaktadır.

Telefon santral sistemlerinin oldukça basit bir mantığı vardır. Normal telefon sistemlerinde arayanlar manuel olarak ofisle iletişime geçer. Fakat telefon santral sistemlerinde öncelikli olarak operatörle karşılaşırlar. Yani operatör arayan ve aranan kişi arasındaki bağlantıyı kurar. Telefon santral sistemlerinin avantajlarından haberdar olan kişiler internette telefon santral sistemleri kurulumu, telefon santral sistemi fiyatları gibi aramalar yapmaktadır. Günümüzde telefon santral sistemleri şirket içi iletişimin sağlanmasında da kullanılmaktadır. Şirket bünyesinde santrala bağlı telefonlar aralarında dahili numaralarla (telefon kodları) ücretsiz iletişim sağlayabildikleri gibi dış hatlarla kolaylıkla görüşme yapabilmektedirler.

Telefon santral sistemlerinin çalışma prensibi nedir?

Yaygın olarak kullanılan elektronik telefon santralleri yerden tasarruf sağlar, enerji tüketimi azdır, üretimi ve kullanımı kolaydır, ekonomiktirler ve sunulan kullanıcı sayısı maksimumdur. Telefon santral sistemleri genellikle 5 bölümden oluşmaktadır.

 • Güç devresi
 • Ana kart
 • Abone kartı
 • Dış hat kartı
 • Besleme üniteleri

Yaygın olarak kullanılan telefon santralleri, talep üzerine programlanan mikroişlemciler tarafından yönetilir. Merkez ofise giden elektrik akımı ilk önce merkezi güç kaynağı ünitesine ulaşır. Besleme devresi bu elektrik akımını tüm tesise gönderir. Ana karta ulaşan elektrik akımı işlemciye iletilir. Merkez ofisin beyni olan işlemcide, merkez ofis ayarları, dahili numaralar vs. bilgileri bulunur. İşlemci, jaklara bağlı telefonlara yönlendirme yaparak çağrı yapar.

Telefon santral sistemleri için keşif gerekli midir?

Telefon santral sistemleri için keşif şarttır. Cihazların bulunacağı noktaları belirlenmesi, cihazların manyetik ve yüksek gerilim bulunan alanlardan uzakta tutulması, kablo yapısının belirlenmesi ve mevcut santralin kontrol gibi birçok noktaya dikkat edilmektedir.

Santral kurulum adımları nelerdir?

Santral kurulum adımlarını şu şekilde sıralamamız mümkündür:

 • Telefon santral sistemi talebiniz bize ulaşır.
 • Teknik ekibimiz tarafından ücretsiz keşif yapılır.
 • Müşteri beklentileri dinlenir.
 • İşletmeye uygun ürünler ile çalışma projelendirilir.
 • Daha sonrasında fiyatlandırma çalışması yapılır.
 • Onaylamanız durumunda kurulum gerçekleştirilir.

Telefon santralinde nasıl arama yapılır?

Telefon santrallerindeki arama şu şekilde gerçekleşmektedir:

 • İşlemci, arayan ahizeyi alır almaz kullanıcıya bir ton gönderir.
 • Kullanıcı aramak istediği numarayı çevirdiğinde, abone kartından gelen sinyal işlemciye gönderilir.
 • İşlemci, kullanıcının aramak istediği numarayı algılar ve aranan tarafa zil sesi gönderir.
 • Arayan çağrıyı cevapladığında, sinyal işlemciye geri gönderilir ve ortak alanda bir çağrı yapılır.

Telefon santral sistemlerinde uzmanlarla çalışmak neden önemlidir?

İşletmelerin iletişim ihtiyaçlarını karşılamak için telefon santralleri büyük önem taşımaktadır. Bu noktada telefon santral sistemlerinin iyi kurulması çağrı trafiğinin aksamamasını sağlayacaktır. Bu yüzden de santral kurulumu yapılmadan önce dikkat edilmesi gereken birçok şey bulunmaktadır. Telefon santral sistemlerinin kurulum ve montajı mutlaka uzman kişilere ve teknik servislere yaptırılmalıdır. Bu doğrultuda yer tespiti ve keşif doğru olmalıdır. Yüksek gerilimli ve manyetik alanlardan uzak, rutubet ve nem bulunmayan, güneş ışığı almayan yerler seçilmelidir. Sistem odası mevcutsa sistem buraya kurulmalıdır. Eğer sistem müdahale gerektiriyorsa mutlaka yerden 1 metre yükseklikte yapılmalıdır. Santrale bağlanacak elektrik bağlantısı doğru ölçülmeli ve kontrol edilmelidir. Elektrik kesintilerine karşı akü bağlantısı sisteme dahil edilmelidir.

Yüksek kaliteli hizmet için: MSE Elektrik

Detaylı bilgi almak için iletişim sayfamızdan bize ulaşabilirsiniz: İstanbul elektrikçi iletişim

Instagram adresimizi takip edebilirsiniz: MSE Elektrik Instagram

MSE Elektrik olarak 20 yılı aşkın bir süredir çözüm odaklı yaklaşımımızla müşterilerimizin yüzünü güldürüyoruz. Bu doğrultuda İstanbul’un her ilçesi ve mahallesi için elektrik ustası dendiği zaman akıllara ilk gelen isimlerden bir tanesi oluyoruz. Telefon santral, karel santral servisi, multitek santral, fortel santral, karel santral fiyatları, telefon santral kurulumu, telefon santral sistemleri, telefon satntral fiyatları, telefon santral servisi, IP telefon santral, IP telefon santral gibi aramalar yapıyorsanız doğru yerdesiniz. Siz de bizi tercih etmek isterseniz 0216 484 21 79 no’lu numaramızdan bizimle iletişime geçebilirsiniz.